Duyurular
Son Eklenen Albümler
  • mezarlık
  • 3.köprü inşaat
  • poyraz
  • köprü
  • 3.köprü
  • liman
  • poyraz
  • camii
  • sahil yolu
Etkinlik Takvimi
E-Bülten
Faydalı Bağlantılar

sol reklam alanı

Tarihçe

Poyrazköy  Mahallesi  

Poyrazköy Mahallesi İstanbul Boğazı Anadolu yakasında 1150 nüfuslu bir yerdır. Kuzey ve batı kesimi denizle çevrili, güney ve doğukesimi ormanlıktır. Kuzey doğusunda Anadolu Fener Mahallesi, doğusunda Kaynarca Mahallesi, güney doğusunda Akbaba Mahallesi, ve güney batısında Anadolu Kavak Mahallesi yer almaktadır.

Köyün yerleşik alanı içersinde üç mevkii bulunmaktadır. Bunlar Orta-mevkii, Güzelce-mevkii, Dere-mevkii den ibarettir.

Köyün tarihi:

Cumhuriyetten önceki tarih çok belirgin değildir lakin Boğazlar gümrük Müdürü İshak ağanın kayıtlarına göre 1840 yıllarında 16 haneden oluşan köyde Rum kökenli insanların yaşadığı bilinmektedir.

1860 yıllarında imam Mustafa efendi "kendisi karadenizlidir, poyrazköy filburnu kesiminde o tarihlerde askeri tabura imam olarak atanmasıyla karadeniz kökenli vatandaşların poyrazköy'e yerleştikleri bilinmektedir ve zaman içersinde az sayıda rum kökenli insanların köyü terk ettikleri bilinmektedir.

Köyde tarihi yapılardan poyraz kalesi kulesi 1978 yıllarında Kaptanı derya Cezayırlı Hasan paşa tarafından fransız mimar De tott'a yaptırılmıştır, ek olarak çeşme ve şimdiki poyrazköy Cami aynı tarih içinde inşa edilmiştir. "cami tadilat görmüştür.


Cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte köy İdaresinin teşkilini içeren kayıtlar,

Poyrazköy tüzel kişiliğe 1928 yılında kavuşmuştur ve köy yönetiminde ilk muhtar Mehmet Nuri (kara Mehmet) seçilerek köy idaresi teşkil etmiştir. 

Köyümüz bu defa önemli bir ziyaretçiye tanık olmuştur ve Mustafa Kemal Atatürk  Poyrazköy'e gelmiştir.

1931 Ağustoz ayında Poyrazköy koyunda şimdiki plaj ağzında demir atan Ertuğrul yatı köyümüz halkına unutulmaz heyecan yaşatmıştır. Gazi Mustafa Kemal  ATATÜRK köyümüzü ziyaret etmiştir. Ayak basılan yer. Atatürk'ün anısına Köy kararına istinaden muhtarlık tarafından 2008 yılında Atatürk parkı olarak düzenlenmiştir.    

Sosyal, Ekonomik ve Coğrafi yapı:

Önceleri tarımla meşgul olan köy halkı, köyün çevresindeki askeri birliklerin çoğalarak yerleşmesiyle ekip biçtikleri tarlalarını terk etmek mecburiyetinde kalmışlardır. Tarlalarından olan köylüler geçimlerini bu defa balıkçılıktan sağlar olmuşlardır. Şimdi ise farklı mesleklerde çalıştıkları söylenebilir.

2. Dünya savaşıyla birlikte köye giriş çıkışlar asker köntrölünde çok sıkı tutulmuştur ve bu durum 1988 yılına kadar devam etmiştir. Bu tarihten sonra köyde yabancı ve yerli halkın ziyaretleri yoğunlaşmıştır. Sonuçta ihtiyaç duyulan plaj tesisleri, piknik yerleri,balık restoranları ve çay bahçeleri hizmete açılmıştır.

314 haneli 1150 nüfuslu Poyrazköy Mahallesi İlçeye uzaklığı  13 km.dır. İlköğretim Okulu ve Sağlık evi  şimdilik açık değildir.                                                                                       Köye ulaşım kolaydır her 30 dakikada Kavacık Beykoz hattından İETT Otobüs seferleri hizmet yapmaktadır. Yaz mevsimlerinde Sariyer Poyrazköy hattında İDO ya bağlı deniz seferleri yapılmaktadır.

Özellikler

 Poyrazköy çevresi deniz ve ormanla çevrili olmasıyla Muazzam doğa güzelliğine sahiptir. Ormanlarında Kestane, Ihlamur, Meşe, Gürgen, Marinçam ve diğer ağaçlar ve bitki örtüleri bulunmaktadır. Eşsiz bir sahile olan Poyrazköy'de tekne ve yatlarınında faydalandığı çok güzel bir balıkçı barınağı vardır, uzun ve geniş rıhtımlı barınak 2001 yılında hizmete açılmıştır.

Köye çok sayıda yabancı turistler geldiği gibi İstanbul Halkının yoğun olarak gelip gittiği bir sayfiye köyü olmuştur. Meşhur balık restorantlarının bulunduğu Poyrazköy’de günlük taze balık her zaman mevcuttur. Boğaz içinde İstanbul halkının en çok tercih ettiği Plajıyla ünlüdür. Gelişmiş plaj tesisleriyle halkın güvenini hak etmiştir. ayrıca çok özel çay bahçelerinde boğazı seyretmek inanılmaz güzelliktedir. Yeni yapılan boğaz köprüsü ayrı bir görsellik vermektedir. Konaklama şimdilik sezonluk ev kiralama olarak yapılmaktadır.

Mahallenin özel piknik alanıda vardır. Poyrazköy halkının büyük çoğunluğu Karadeniz kökenlidir ve köyünü çok seven bu insanlar gelişime her zaman açıktır.

 

 

 

 

 

 


© 2014 Her Hakkı Saklıdır.

T.C Poyrazköy Muhtarlığı Resmi Web Sitesi.